Historia Klubu

Powstanie klubu

W 1906 w Mikulczycach powstało Turnverein in Mikultschütz (Towarzystwo Gimnastyczne), z którego, w wyniku reform Niemieckiego Związku Gimnastycznego, w 1920 wydzielił się klub piłkarski Sportfreunde 1920 Mikultschütz. W 1936 w związku ze zmianą nazwy gminy, zmienia się również nazwa klubu na Sportfreunde 1920 Klausberg. Drużyna od początku odnosiła sukcesy w rozgrywkach okręgowych, awansując w sezonie 1937/38 do Gauligi Śląskiej, w której uczestniczyła także w latach 38/39 i 39/40 zajmując odpowiednio 7,7 i 4 miejsce. Klub rozwiązano po II wojnie światowej.

W 1945 roku na stadionie Sportfreunde 1920 Klausberg powstał Górnik Mikulczyce. W roku 1964, po połączeniu z drużyną Ludwik Mikulczyce i Concordia Zabrze, zmienił on nazwę na Międzyzakładowy Górniczy Klub Sportowy Mikulczyce (MGKS Mikulczyce). W roku 1972 awansował do II ligi.

W roku 1973 po ponownym połączeniu z kolejnymi drużynami piłkarskimi (między innymi Górnik Rokitnica iGórnik Biskupice) utworzono wspólną drużynę piłkarską pod nazwą Sparta Zabrze.

Zarys historyczny

W pierwszych latach po wojnie piłkarze Mikulczyc grali w klasie A, zdobywając w 1949 roku mistrzostwo grupy II klasy A i wraz z mistrzem klasy wydzielonej “Górnikiem Zabrze” i mistrzem grupy I “Stalą Bobrek” walczył w eliminacjach o wejście do II ligi. W 1952 roku po przegranym meczu z “Kolejarzem Tarnowskie Góry” nastąpiła degradacja do klasy B, a potem nawet do klasy C… Wykruszyli się starsi piłkarze zespół znajdowali się w rozsypce. Od tego czasu postawiono na juniorów.

Właściwa polityka szkoleniowa pozwoliła w 1954 roku odnieść wielki sukces, jakim było zdobycie przez juniorów tytułu mistrza Śląska (w finale z “Naprzodem Lipiny” 3:1). Ta młodziutka jedenastka przeszła następnie w całości do I zespołu i po roku wywalczyła mistrzostwo klasy B i awans do klasy A. w 1957 roku rewelacyjni piłkarze z Mikulczyc są mistrzami klasy A i awansują do ligi Śląskiej. Grają w niestety tylko jeden sezon. Mówiono wtedy, że awans przyszedł nieco za wcześnie.

0

Mistrz Śląska w grupie juniorów przed drugim meczem finałowym

Kiedy “Górnik  Mikulczyce” powrócił do III Ligi, zdobywał tytuły wicemistrzów grupy:

0

za Szombierkami Bytom (o 6pkt. mniej) 

0

za Slavią Ruda Śląska (o 4 pkt.mniej)

0

Za Górnikiem Radlin (o 2 pkt. mniej)

Awans do II ligi

Po trzech wicemistrzostwach nadeszło wreszcie spełnienie marzeń piłkarzy i kibiców z Mikulczyc – zdobyli oni tytuł mistrza i oto po raz drugi w swej karierze stają u wrót II Ligi. Sukces tym większy, iż osiągnięty przez ten sam zespół który 1954 roku zdobył tytuł w juniorach. Oto piłkarze którzy wywalczyli AWANS ! Strój, Mróz, Pudło, Kirszniok, Afeld, Wagner, Kulanek, Szulc, Botek, Strzyż, Wiland. Godnym podkreślenia jest fakt, że piłkarze doszli do tego sukcesu nie zaniedbując pracy zawodowej: tak jak inni wykonywali swoje obowiązki na dole kopalni, a dopiero po pracy poświęcali swój czas ulubionej piłce nożnej. Największy trud piłkarzy byłby niczym bez trenerów i działaczy. Trenerem juniorów, ich opiekunem i kierownikiem drużyny był ofiarny działacz Rem po nim przejął dorastających piłkarzy Suchy, po którym funkcję trenera powierzono Czesławowi Czarnemu. Górnik Mikulczyce znalazł się wśród zespołów ubiegających się o wejście do II Ligi, uzyskując następujące wyniki:

2:1 i 1:0

z Pogonią Prudnik

1:4 i 2:1

z Olimpią Poznań

1:0 i 1:5

Górnik Wałbrzych

Obie jedenastki górnicze zdobyły po 8 punktów, wobec czego zarządzono dodatkowy mecz w Opolu. Pomimo dogrywki nie dał on rozstrzygnięcia (0:0), wobec czego do II Ligi awansowali piłkarze Wałbrzycha lepszym stosunkiem bramek.

Stare przysłowie mówi

"Co się odwlecze, to nie uciecze".  

Upragniony awans

W czerwcu 1972 roku piłkarze MGKS Mikulczyce – Rokitnica osiągnęli długo wyczekiwany sukces, awansując do II Ligi państwowej. To wydarzenie wywołało ogromną radość wśród kibiców, a inauguracyjny mecz z zespołem Śląska Wrocław zgromadził na naszym stadionie pełną widownię.

W kolejnych sezonach stadion był świadkiem występów wybitnych zawodników, w tym takich piłkarskich legend jak Zbigniew Boniek i Józef Młynarczyk. Przez cztery sezony GKS Sparta utrzymywała się w szeregach drugoligowców, dostarczając niezapomnianych chwil swoim fanom.

Niestety, po tym okresie klub opuścił II Ligę i przeniósł się do trzeciej, gdzie nieprzerwanie występował aż do zakończenia sezonu piłkarskiego 1984/85. Wówczas nastąpił spadek do klasy okręgowej. Mimo tych trudności duma i pasja nie zgasły, a pierwszy zespół nadal z determinacją rywalizuje na poziomie niższych lig piłkarskich, kontynuując piłkarską tradycję klubu.

Karty historii

Z klubu wywodzą się tacy piłkarze jak:

Alojzy Sobocik
Helmut Pudło
Karol Wagner
Franciszek Suchanek
Bernard Grzesiok
Maksymilian Klugier
Norbert Gerlich
Marian Kazior
Norbert Mróz
Piotr Pasternak
Adrian Pajączkowski

Stanisław Stój
Jerzy Gorgoń
Hubert Kulanek
Jerzy Wrocławski
Bernard Jarzina
Ireneusz Lazurowicz
Waldemar Cimander
Joachim Hutka
Ryszard Cyroń
Jerzy Walter

Piotr Pasternak
Erhart Bottek
Krystian Braun
Krystian Kandziora
Jarosław Bryś
Krzysztof Markowski
Marcin Kondzielnik
Hubert Jaromin
Rafał Jabłoński
Adrian Masarczyk
Marcin Wichary