Tomasz Gorczyk: Razem Tworzymy Akademię

Tomasz Gorczyk zdjęcie

Udostępnij post

Tomasz Gorczyk to osoba, która do klubu wnosi ogrom doświadczenia. Uważniejsi kibice mogą pamiętać go z pracy w Górniku Zabrze za czasów trenera Nawałki. Od 2015 roku odpowiedzialny był za tworzenie struktur akademii w drużynie Podhala Nowy Targ oraz pełnił funkcję dyrektora sportowego. W klubie intensywnie pracuje już od września, ale wreszcie nadarzyła się okazja do rozmowy o planach i wizji budowania Akademii Sparty Zabrze.

Karol Sarota: Jakie są główne cele i wyzwania, jakie widzi Pan dla naszego klubu w kontekście swojego doświadczenia w budowaniu akademii?

Tomasz Gorczyk: Jestem bardzo zadowolony, że Zarząd klubu Sparta Zabrze zaprosił mnie do współpracy przy projekcie – „Razem Tworzymy Akademię”. Jest to bardzo duże wyzwanie dla mnie, aby projekt Akademii Sparta Zabrze stworzył optymalne warunki dla rozwoju dzieci i młodzieży, zintegrował całe lokalne społeczeństwo, począwszy od zawodników, trenerów po współpracujących działaczy oraz rodziców.

Jesteśmy w trakcie wdrażania całej strategii, wizji klubu oraz Akademii na najbliższe 5 lat, w której mamy wyznaczone cele nadrzędne, główne i pośrednie. Cele te już są częściowe realizowane. Praca w Akademii musi być systemowa i na pewno w najbliższej przyszłości przyniesie efekty. Muszą być odpowiednie standardy, normy, regulamin Akademii oraz merytoryczny opis stanowisk przy odpowiednim schemacie relacji. W klubie już zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu, jest podział na odpowiednie piony. W następnej kolejności zostanie podzielone na odpowiednie działy z podziałem kompetencji poszczególnych osób funkcjonujących w Akademii.


KS: Jakie korzyści przyniesie doświadczenie z pracy jako trener w Górniku Zabrze w kontekście rozwijania naszego klubu?

TG: Miałem przyjemność pracować w Górniku Zabrze przez 7 lat. Doświadczenie, które zdobyłem w klubie, na pewno zostanie przełożone na naszą indywidualną pracę z zawodnikiem – jednostką. Podczas pracy z drużyną CLJ U – 19 miałem możliwość bliskiej współpracy z trenerem Nawałką oraz trenerem Warzychą przy wprowadzaniu zawodników z piłki juniorskiej na szczebel zawodowy, profesjonalny.


KS: Jakie są Pana plany dotyczące wdrażania nowoczesnych metod szkoleniowych i technologii w naszym klubie? Inspirowane wcześniejszym doświadczeniem w Podhalu Nowy Targ?

TG: Uczestniczyłem w kilku projektach i tutaj chcę wprowadzić autorską koncepcję, z także musi być związana z regionem oraz usystematyzować nasze działania w obszarze organizacyjno — szkoleniowym. Już wcześniej klub – Akademia wprowadził program ProTrainUp, na którym pracujemy. Akademia Sparty Zabrze ma w najbliższym czasie stać się w pełni profesjonalną Akademią Piłkarską.


KS: Jakie kryteria i strategie selekcji talentów są dla Pana najważniejsze, mając na uwadze sukcesy związane z Górnikiem Zabrze?

TG: W naszej Akademii zostanie jasno określony profil zawodnika, którego chcemy wychować. Będzie również wprowadzony dział skautingu, który będzie m.in. odpowiadał za analizę i rozwój poszczególnych zawodników.


KS: Czy widzi Pan jakieś konkretne obszary, w których nasz klub może się poprawić na podstawie Pana doświadczenia?

TG: Muszę powiedzieć, że infrastruktura, z której korzystamy, jest na dobrym poziomie. Mamy do dyspozycji 3 pełnowymiarowe boiska – ostatnio zamontowano część dodatkowego oświetlenia oraz orlik jak i hale. Na pewno tutaj by nam się przydało pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.


KS: Jakie są Pana/Pani główne priorytety w pierwszych miesiącach pracy w roli dyrektora sportowego u nas?

TG: Na początku usystematyzowanie grup – proszę sobie wyobrazić, że od września do Akademii dołączyło ponad 100 zawodników i na dzień dzisiejszy jest ponad 250 podzielonych na 10 zespołów. Tutaj z tego miejsca chciałem, prosić rodziców, którzy są bardzo zaangażowani w rozwój naszej Akademii o wyrozumiałość i cierpliwość oraz podziękować za pomoc.

Tomasz Gorczyk

 

Więcej wpisów