Ryszard Cyroń: 100 goli w historii Górnika

Udostępnij post

Młodsi kibice zapewne kojarzą go głównie z miejscem w Galerii Sław Górnika Zabrze, a ci starsi mogą pamiętać jego gole zdobywane w Ekstraklasie. Jeszcze niedawno w klasyfikacji wszech czasów strzelców Górnika, próbował go dogonić Igor Angulo, który ostatecznie zakończył z 12 bramkami mniej. Ryszard Cyroń, zdobywca 100 goli w barwach Górnika, dwukrotny reprezentant Polski, czterokrotny mistrz Polski oraz zdobywca Superpucharu Polski, w którego finale strzelił gola.

Urodzony 11 lutego 1965 roku, Ryszard Cyroń naukę piłki nożnej rozpoczął w Sparcie. W naszym klubie występował przez 8 lat do zimy sezonu 1983/84. Na trzecioligowych wówczas boiskach zdobył 4 gole w 4 spotkaniach. Wtedy zaczęły pojawiać się głosy o zainteresowaniu ze strony Górnika. Niestety, w meczu z Lechią Piechowice doznał złamania nogi i jak sam wspomina w wywiadzie dla Dziennika Sport, myślał, że jego wielkie marzenie o grze dla trójkolorowych ucieka mu sprzed nosa.


Ryszard Cyroń w akcji ofensywnej. Podaje mu Jan Urban. Domowy mecz z Zagłebiem Lubin w 1988 roku.

Jednak szybko wrócił do zdrowia i już w grudniu był gotowy do gry, a ówczesny prezes Górnika, Jan Szlachta, postanowił ściągnąć go do klubu. Zapewne sam Ryszard nie przypuszczał, że szansa debiutu nadejdzie tak szybko. Już na początku rundy wiosennej, w meczu z Bałtykiem Gdynia, trener Hubert Kostka postanowił dać młodemu zawodnikowi szansę.


Ryszard Cyroń w barwach Fortuny Dusseldorf
Ryszard Cyroń w barwach Fortuny Dusseldorf

16 minut – tyle potrzebował Ryszard Cyroń, aby wpisać się po raz pierwszy na listę strzelców. Dziewiętnastoletni zawodnik, który jeszcze kilka miesięcy wcześniej podziwiał występy legend Górnika z trybun, teraz świętował zdobycie swojego pierwszego gola w Ekstraklasie — wracając po ciężkiej kontuzji. W ostatniej kolejce kolejnego sezonu Cyroń zdobył gola, który zapewnił Mistrzostwo Polski, odzyskane przez Górnika po 12 latach. To historia warta uwiecznienia na ekranie.


Ryszard Cyroń. fot: Dorota Dusik. Źródło: Sport Dziennik

Po 8 latach spędzonych w drużynie Górnika przeniósł się do Niemiec. Zdobywał gole w Bundeslidze, Pucharze Niemiec oraz na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Grał dla Hamburgera SV, Fortuny Dusseldorf oraz Rot-Weiss Essen. Karierę piłkarską zakończył w 1999 roku.

W 2021 roku pojawił się na Gali 100-lecia naszego klubu, gdzie odebrał Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Co ciekawe, Ryszard Cyroń miał również epizod trenerski, prowadząc zespół DJK Sparta Bilk, zlokalizowany w Dusseldorfie. Na stałe osiadł w Niemczech, ale co jakiś czas odwiedza rodzinne Mikulczyce.


Ryszard Cyroń w pojedynku z Waldemarem Fornalikiem w trakcie Wielkich Derbów Śląska. Źródło: onet.pl

Źródła:
https://sportdziennik.com/ryszard-cyron-czyli-legenda-dwoch-klubow/
https://slzpn.pl/sylwetki/klub-wybitnego-pilkarza-slaska/7604/ryszard-cyron
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Cyro%C5%84
https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/w-niemczech-pamietaja-polaka-do-dzis-a-mowili-ze-sie-nie-nadaje/w8nlrgy

Więcej wpisów