Rudolf Scholz: Przez Mikulczyce do Bayernu Monachium.

Udostępnij post

Rudolf Scholz urodził się 31 października 1923 roku. Choć trudno znaleźć dokładne informacje dotyczące miejsca urodzenia, to początek jego kariery piłkarskiej wskazuje na obecny Bytom. To właśnie w klubie Beuthener SUSV, który występował na stadionie obecnej Polonii Bytom, przez trzy sezony kształtował swoje pierwsze piłkarskie umiejętności. W 1943 roku dołączył do Sportfreunde Klausberg (obecnie Sparta), gdzie grał przez dwa lata, zanim przeniósł się do FC Diessen.


Archiwalne zdjęcie Rudolfa Scholza. Odnowione przy użyciu sztucznej inteligencji.


Jego prawdziwa piłkarska historia rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy przeszedł do Bayernu Monachium. W tamtym okresie Bayern nie był jeszcze potęgą w światowej piłce nożnej i posiadał jedynie jedno mistrzostwo z 1932 roku. Przez lata klub nie odnosił większych sukcesów, ale wszystko zmieniło się w 1948 roku, gdy dołączył do niego Rudolf Scholz. Już w swoim pierwszym sezonie zdobył 13 goli, przyczyniając się do zajęcia trzeciego miejsca, co zapewniło Bayernowi awans do rundy mistrzowskiej. Scholz zaimponował również kibicom, zdobywając hat-trick w meczu z VfR Mannheim. Mimo że Bayern dotarł tylko do drugiej rundy, to z pewnością przypomniał swoim fanom o dawnych sukcesach klubu. Co ciekawe, mistrzem została drużyna z Mannheim, przeciwko której Scholz strzelił trzy gole. W kolejnym sezonie dołożył kolejne 10 trafień, ale Bayern zajął 13. miejsce, a sezon nie był już tak udany.


Na boiskach ówczesnej Oberligi mógł spotkać się z Ernestem Wilimowskim, który w tamtym czasie grał dla Augsburga.


Dla Bayernu Scholz zagrał w 75 spotkaniach, strzelając łącznie 34 gole. To umieszcza go na 58. miejscu w historii klubu, wyprzedzając m.in. Lukasa Podolskiego. Po odejściu z Bayernu przeniósł się do Stuttgarter Kickers, gdzie spędził łącznie pięć sezonów, rozgrywając 107 meczów i zdobywając 15 goli. Na najwyższym poziomie rozgrywek w Niemczech wystąpił łącznie w 174 spotkaniach, strzelając 49 goli.

Jeśli Rudolf Scholz jeszcze żyje, miesiąc temu obchodził setną rocznicę urodzin. Był jednym z pierwszych zawodników Bayernu, którzy walczyli o mistrzostwo Niemiec, pozostawiając trwały ślad w historii klubu.


Archiwalne zdjęcie Rudiego Scholza

Archiwalne zdjęcie Rudolfa Scholza.


Źródła wykorzystane w artykule:
https://de.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Scholz_(Fu%C3%9Fballspieler)
http://www.kickersarchiv.de/index.php/Main/ScholzRudolf
https://www.transfermarkt.pl/fc-bayern-munchen/platzierungen/verein/27
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ernest_Wilimowski
https://www.transfermarkt.pl/fc-bayern-munchen/topTorschuetzen/verein/27
https://de.wikipedia.org/wiki/Beuthener_SuSV_09
https://en.wikipedia.org/wiki/1948%E2%80%9349_Oberliga
https://de.unionpedia.org/i/Sportfreunde_Klausberg

Więcej wpisów