Marcin Wichary: Mistrz Świata ze Sparty.

Udostępnij post

Niewielu miłośników piłki ręcznej wie, że w latach 90. na Sparcie Zabrze istniała również sekcja poświęcona tej dynamicznej dyscyplinie.

Marcin Wichary urodził się w Zabrzu w 1980 roku. Jego piłkarska pasja rozkwitła na Spartze Zabrze, gdzie spędził młodzieńcze lata. Sezon 1999/2000 okazał się kluczowy, gdy postanowił przenieść się do AZS AWF Biała Podlaska, by rok później dołączyć do Warszawianki. To właśnie tam rozpoczęła się jego kariera w reprezentacji Polski.


Bluza Marcina Wicharego, którą podarował swojemu pierwszemu trenerowi Ryszardowi Gnotowi z GKS Sparty Zabrze.
Źródło: Muzeum Miejskie w Zabrzu


Debiut Marcina Wicharego w kadrze narodowej miał miejsce 18 marca 2003 roku podczas spotkania towarzyskeigo z Danią. Jego umiejętności zaowocowały udziałem w prestiżowych imprezach, takich jak Mistrzostwa Europy w Szwajcarii (2006), Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (2008) oraz Mistrzostwa Europy w Serbii (2012). Szczególnie pamiętny był udział w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 2013 roku, gdzie Wichary imponował jako najskuteczniejszy bramkarz turnieju, osiągając skuteczność obron na poziomie 47%. Szczególne miejsce w dorobku medalowym Wicharego zajmuje rok 2015, kiedy to reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w Katarze. Ten sukces dopełnił niezwykłą karierę sportowca.


Polacy świętujący Brązowy Medal Mistrzostw Świata w 2015 roku. Marcin Wichary – drugi od lewej.
Źródło: Związek Piłki Ręcznej w Polsce


Jednak prawdziwe triumfy Wichary odnosił także na krajowych boiskach jako legenda Wisły Płock. W barwach tej drużyny przez 15 lat zdobył czterokrotnie Mistrzostwo Polski oraz trzykrotnie podnosił Puchar Polski. Pierwsze zwycięstwo w tym turnieju odniósł jeszcze jako gracz Warszawianki.

W uznaniu za swoje osiągnięcia, w 2015 roku Marcin Wichary został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego wkład w rozwój polskiej piłki ręcznej i reprezentacji jest niezaprzeczalny.

Obecnie, mimo zakończenia kariery zawodniczej, Marcin Wichary pozostaje związany z Wisłą Płock, pełniąc funkcję trenera bramkarzy. Jego doświadczenie i pasja wnoszą cenny wkład w rozwój kolejnych pokoleń młodych talentów na polskich boiskach piłki ręcznej. Spartanie mogą być dumni z tego, że taka gwiazda jak Marcin Wichary wyrósł z ich szeregów, zostawiając nieśmiertelny ślad na arenie międzynarodowej piłki ręcznej.


Marcin Wichary w barwach Orlen Wisły Płock. 
Źródło: Płock Gazeta Wyborcza


 

Więcej wpisów